فان جوان
 • کد مطلب : 7801
 • تاریخ انتشار : ۷ - ۰۵ - ۱۳۹۶
 • دیدگاه : 0
 • چگونه اسراف در خوراکی ها را کم کنیم؟

  چگونه اسراف در خوراکی ها را کم کنیم؟

  چگونه اسراف در خوراکی ها را کم کنیم؟

  چگونه اسراف در خوراکی ها را کم کنیم؟

  چگونه اسراف در خوراکی ها را کم کنیم؟
  چگونه اسراف در خوراکی ها را کم کنیم؟
  چگونه اسراف در خوراکی‌ها را کم کنیم؟ مترجم: دکتر سمیه جولائی بخش تغذیه و آشپزی تبیان بیشتر غذایی که بعداً سر از زمین‌های دفن زباله در می‌آورد در خانه ما تولید می‌شود. باید بدانیم که بسیاری از مواد غذایی تازه به خصوص سبزیجات تازه‌ای که ما در یخچال نگه می‌داریم در نهایت ممکن است به ...

  چگونه اسراف در خوراکی‌ها را کم کنیم؟

  مترجم: دکتر سمیه جولائی بخش تغذیه و آشپزی تبیان

  اسراف مواد غذایی

  بیشتر غذایی که بعداً سر از زمین‌های دفن زباله در می‌آورد در خانه ما تولید می‌شود. باید بدانیم که بسیاری از مواد غذایی تازه به خصوص سبزیجات تازه‌ای که ما در یخچال نگه می‌داریم در نهایت ممکن است به جای بشقاب غذا به سطل زباله سرازیر شود. درست است که هیچ کس عامدانه به خرید از تره‌بار و مغازه میوه فروشی یا بقالی نمی‌رود تا چیزی بخرد تا آن را دور بریزد؛ اما همه ما بدون آنکه متوجه شویم تا حدی مواد غذایی را دچار چنین سرنوشتی می‌کنیم.

  متخصصان اعلام کرده‌اند که هر فرد در ماه حدود بیست پوند ماده غذایی را دور می‌ریزند که این مشکل بزرگی است. زمانی که متوجه می‌شویم چهل درصد از غذای تولید شده در ایالات متحده آمریکا از زباله‌دانی سر در می‌آورد، نوعی بی‌مسئولیتی محسوب می‌شود. دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد چرا این کار زشت انجام می‌شود و همه آن‌ها درباره اخلاق ما و رفتار ما با غذا و خوراکی است. باید از این جمله عبور کنیم که هر چه بیشتر بهتر! وقتی بیش از نیازمان خرید می‌کنیم یا پرس‌های بزرگ غذا را در رستوران سفارش می‌دهیم، در واقع این نشانه عادت ماست که دور می‌ریزیم.

  پیش از آن که ماده غذایی که در یخچال نگه داشته‌اید خراب شود، آن را به فریزر منتقل کنید یا اگر امکان دارد آن را خشک کنید. میوه‌ها و سبزیجات را داخل یک پاکت نایلونی قرار دهید و سپس به فریزر منتقل کنید

  پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ۴۴ درصد از این غذاهای دور ریخته شده از خانه و ۳۳ درصد از صنایع غذایی یعنی رستوران‌ها به وجود آمده است. البته کارهای زیبا و به جا و اخلاق مدارانه ای در برخی از صنایع غذایی و رستوران‌ها انجام می‌شود به این شکل که در برخی رستوران‌ها به جای آن که کره سرو شود یا نان، از افراد می‌پرسند که آیا نیاز به نان اضافی یا کره دارند یا خیر؟ همچنین برخی از صنایع غذایی که دور ریزهای غذایی و مفید دارند، این باقی مانده‌ها را به دامداری‌ها می‌برند و از این پسماندهای مفید بیشترین استفاده را می‌کنند. چه خوب است که رستوران‌های ما نیز چنین راه‌کارهای انسان دوستانه و اخلاق مدارانه ای را در پیش بگیرند.⁠

  چگونه اسراف را کم کنیم

  متخصصان معتقدند که با رعایت چند راه‌کار ساده می‌توان ضمن صرفه جویی در پول از دور ریز بی‌مورد غذا جلوگیری کرد. چند مورد آن را در زیر بیان می‌کنیم:

  برنامه و نقشه غذایی هفتگی تهیه کنید

  تهیه فهرست غذایی هفتگی بسیار مفید است و فقط مانع اسراف نمی‌شود بلکه فواید دیگری هم دارد. شما معمولاً می‌دانید که به دیدن یک بازی فوتبال می‌روید یا فعالیتی این‌چنینی در طی هفته دارید، اما چرا برنامه غذایی این هفته را ندانید؟؟ نگران نباشید چیزی کم نمی‌آید، حتی در صورت تغییر ناگهانی یک وعده می‌توانید از مواد خشک داخل یخچال یا از مواد فریز شده در فریزرتان استفاده کنید.

  فریز کردن غذاها

  جایگزین‌های مصرف را بیابید

  پیش از آن که ماده غذایی که در یخچال نگه داشته‌اید خراب شود، آن را به فریزر منتقل کنید یا اگر امکان دارد آن را خشک کنید. میوه‌ها و سبزیجات را داخل یک پاکت نایلونی قرار دهید و سپس به فریزر منتقل کنید.

  کود گیاهی بسازید

  برخی از کشورها برنامه‌های تولید کودهای گیاهی از دور ریزهای خانگی دارند؛ حتی اگر چنین برنامه‌ای در کشورتان ندارید، آن را در خانه خودتان اجرا کنید و به این شکل در کاهش گازهای گل خانه‌ای کمک کننده باشید.

  تاریخ تولید و برچسب بهترین زمان مصرف

  متخصصان معتقدند که ۱۶۰ میلیارد پوند غذا که هنوز برای خوردن و مصرف مناسب هستند با برچسب بهترین زمان مصرف دور ریخته می‌شود. نکته این است که کیفیت مواد غذایی تعیین‌کننده‌تر است.

  نکته دیگر این است که در برخی از کشورها، شهروندان بابت میزان زباله‌ای که تولید می‌کنند، پول می‌پردازند، خوب است که در کشور ما هم این مهم با برنامه‌ریزی مسئولان پیش رود و تولید زباله غذایی و اسراف تا حد زیادی کاهش یابد.

  همچنین، آموزش مسئله صرفه جویی در همه موارد از کودکی جزء آموزش‌های ضروری برای آینده کشور ماست.


  , , , ,
  ارسال نظر

  نظرات برای این مطلب بسته شده است !

  خبرنامه سایت
  برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را بدون www در کادر زیر وارد کنید و روی عضویت کلیک کنید.
  ما هرگز ایمیل شما را اسپم نخواهیم کرد .
  تبلیغات بنری
 • تبلیغات
 • جدیدترین مطالب سایت
  پربازدیدترین مطالب
 • روزانه
 • هفتگی
 • ماهانه
 • کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای سایت تفریحی محفوظ می باشد .

  تهیه و تولید : پارس وی پی

  طراحی سایت سئو