فان جوان
 • کد مطلب : 16577
 • تاریخ انتشار : ۱۸ - ۱۲ - ۱۳۹۶
 • دیدگاه : 0
 • دسته : گردشگری

  شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز!

  شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز!

  شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز!

  شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز!

  شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز!
  شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز!
  شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز! تاریخچه بهار چینی ها اول از همه دوست داریم تا تاریخچه ای از بهار چینی ها بگوییم تا ببینید آن ها به چه دلیل سال نو را جشن می گیرند. گفته می شود که در روزگاران بسیار دور که به باور عده ی زیادی به حدود ۱۷۰۰ ...

  شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز!

  بهار چینی ها

  تاریخچه بهار چینی ها

  اول از همه دوست داریم تا تاریخچه ای از بهار چینی ها بگوییم تا ببینید آن ها به چه دلیل سال نو را جشن می گیرند. گفته می شود که در روزگاران بسیار دور که به باور عده ی زیادی به حدود ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد، دهکده ای به نام نیان (Nian) در کشور چین وجود داشته و دیو ترسناکی در آن زندگی می کرده است. این دیو بچه ها را می بلعید و مردم را می ترساند تا این که به طور اتفاقی مردم دهکده متوجه شدند که رنگ قرمز و صدای بلند چیزی است که دیو از آن می ترسد به همین خاطر در همه جای دهکده از رنگ قرمز استفاده کردند، از آن زمان تا به امروز به این روز گو نیان (Guo Nian) می گویند که به معنی گذر سال است به همین خاطر است که چینی ها این روز را که برایشان روز مهمی است جشن می گیرند. در واقع آن ها رسیدن سال جدید را در کنار خانواده شان با آرزوی داشتن سال پر آرامش جشن می گیرند.

  بهار چینی ها کی است؟
  بهار چینی ها بین روزهای ۲۱ ژانویه و ۲۰ فوریه است. آن ها هم در این روز جشن های خود شان را با آن اژدهای مشهور قرمز رنگشان برگزار می کنند و کارهایی که مخصوص به این روز باشد را انجام می دهند.

  سنت های رایج در بهار چینی ها و شباهت های آن به نوروز
  در مورد نوروز باید گفت که در واقع قدیمی ترین جشن ایرانیان بوده است، در آن دوران به سنت ها و آداب و رسوم بیشتر پرداخته می شد و به همین خاطر این جشن با رسم و رسوم هایی همراه است که اگر چه بعضی از آن ها به مرور زمان کمرنگ شده است و از بین رفته است با این حال بعضی از آن ها همچنان بعد از گذشت هزار سال پا بر جا هستند. یکی از سنت هایی که در بهار مرسوم است خرید لباس جدید و پوشیدن آنها در عید و بعد عید دیدنی است، جالب است بدانید که در بهار چینی ها هم عینا چنین چیزی وجود دارد، آن ها در اولین روز از سال نو، لباس های نوی خود را می پوشند و به دید و بازدید از فامیل می روند. در این روز بیشتر لباس های رنگارنگ و با رنگ های روشن و شاد رواج دارد که این موضوع هم بین مردم ایران و هم مردم چین مشترک است.

  بهار چینی ها

  همان طور که در فرهنگ ما ایرانی ها غذاهای عید اهمیت دارند، این مورد برای مرم چین هم در هنگام جشن گرفتن بهار حتی پر اهمیت تر است. برای مردم کشور چین، شام شب سال نو اهمیت زیادی دارد چون آن را عاملی برای جمع شدن افراد خانواده می دانند.

  غذاهای شب عید چین
  یکی از غذاهایی که مردم چین در شب عید درست می کنند ماهی است که از نظر آن ها سمبل ثروت و سلامت و از طرف دیگر نمادی از خوش شانسی در سال جدید است.

  دامپلینگ مشهور هم غذای دیگری است که نقش مهمی را در فرهنگ غذایی چین بازی می کند و پای این غذا به عید آن ها هم باز شده است. دامپلینگ در واقع نوعی خمیر نازک است داخل آن را با سبزیجات و گوشت پر می کنند و بعد به حالت بخارپز در می آورند. دامپلینگ از سنتی ترین غذاهای چین است و برای آن ها نماد پول است.
  خوردن دامپلینگ بیشتر = ثروت بیشتر!

  از دیگر خوراکی های سال نونیانگائو نام دارد که یک نوع کیک خوشمزه چینی درست شده از آرد برنج چسبناک، شکر و خرما و برگ درخت سدر است. این کیک به شکل دایره ای کوچکی است که  سمبل جمع شدن خانواده و اقبال است.

  تزیینات بهار چینی ها و کارهایی که انجام می دهند
  همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد، رنگ قرمز رنگ کلیدی ای در سال نوی چینی هاست و به همین خاطر است که اگر در بهار به چین سفر کنید همه ی تزیینات را از فانوس ها گرفته تا انواع و اقسام تزیینات کاغذی را به این رنگ می بینید. روی این تزیینات کلمه ی Fu به چشم می خورند که به معنای خوش شانسی است.

  یکی از کارهایی که چینی ها در سال نوی چینی انجام می دهند، آتش بازی است. آن ها یا به تماشای آتش بازی می نشینند یا این که خودشان دست به کار می شوند و آتش درست می کنند. در این مراسم از فشفشه های شو سوئی استفاده می کنند که روشن کردن این فشفه ها نماد دور کردن اهریمن و نیروهای اهریمنی و آغاز سال جدید است.

  پاکت های قرمز المان های دیگری هستند که در موقع سال نو در چین زیاد می بینید، گذاشتن پول در پاکت های قرمز نماد شانس است هر چند که خود پاکت به اندازه ی کافی آنقدر مهم است که حتی اگر در آن چیزی نباشد هم مهم نیست.

  بهار چینی ها

  رقص اژدها هم که مهم ترین خصوصیت بهار چینی هاست. اژدها برای چینی ها از اهمیت زیادی برخوردار است و در فرهنگ آن ها جایگاه خاصی دارد. رقصاندن عروسک های به شکل اژدها که از هنرهای مورد علاقه ی چینی ها هم هست را بیشتر در شهرهای بزرگ چین مثل شانگهای باید ببینید.


  منبع:مجله گردشگری الی گشت

  ارسال نظر

  خبرنامه سایت
  برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را بدون www در کادر زیر وارد کنید و روی عضویت کلیک کنید.
  ما هرگز ایمیل شما را اسپم نخواهیم کرد .
  تبلیغات بنری
 • تبلیغات
 • جدیدترین مطالب سایت
  پربازدیدترین مطالب
 • روزانه
 • هفتگی
 • ماهانه
 • کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای سایت تفریحی محفوظ می باشد .

  تهیه و تولید : پارس وی پی

  طراحی سایت سئو